cropped-LOGO-ROCADE-2023-ALBASTRU-PNG.png

Rocada Artelor, Ediția III. RO|HU

Cultura sub presiune / Nyomás alatti kultúra

RO> Programul festivalului ROCADA ARTELOR, ediția a III-a, 2024

cu tema: Cultura sub presiune / Nyomás alatti kultúra

Locul de desfășurare a evenimentelor: Muzeul de Artă Cluj-Napoca. Evenimentul de Operă, la Sala de Concerte a Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima”, Cluj-Napoca.

28 mai, ora 19: DEGAS DANS, Jurnal de balerină. Spectacol de balet cu participarea grupelor de copii ale Asociației Pro Napoca Artă și Sport.
Concept și coregrafie: Gabriela Sima
Invitați: Ramona Raus, Vasiana Sălăjan, Daria Metea, Eniko Fărcaș
Montaj audio-video: Hilda Iacob
Pregătire: Evelyn Farkas

29 mai, ora 18: Vernisaj expoziție. Concept CULTURA SUB PRESIUNE.
Alexandra Constantinescu – sculptură
Ovidiu Panighianț – pictură
Curator: Dan Octavian Breaz
Invitat: Eugen Cojocaru

30 mai, ora 17: Spectacol de dansuri armenești cu ansamblul HAYAKAGHAK al Uniunii Armenilor din România, filiala Gherla.
Coordonator: Ursan Esztegar Erika

31 mai, ora 13: Premierea concursului de caricatură CULTURA SUB PRESIUNE.
Eveniment transmis de Radio Cluj.
Invitați: caricaturiștii Valentin Chibrit și Costel Pătrășcan
Lucrările de caricatură vor fi expuse pe perioada festivalului la sediul Radio Cluj și online pe site-ul ROCADE, www.rocade.ro.

1 iunie, ora 18: Teatru, SPECTATORUL CONDAMNAT LA MOARTE de Matei Vișniec.
Regia: Ruslan Bârlea
Distribuția: Călina Hoble, Dinu Bogdan Vladesan, Mădălina State, Dacina Neciu, Vittorio Pantaleo, Alina Forna, Costin Lemnaru, Ionuț Stoica, Irina Solomon, Alex Bota.

2 iunie, ora 19: Spectacol de operă, DIDO and AENEAS de Henry Purcell – PREMIERĂ.
Studioul de concerte al Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima”.
Regie: Ina Hudea. Regizor secund: Iulian Dumitraș
Dirijor: Cristian Sandu
Soliștii și ansamblul clasei de operă ai ANMGD Cluj
Pregătirea muzicală: Boglárka Eszter Oláh, Adrian Fărcaș
Proiecții: asistenți Andreea Holotă, Cezara Ana Costescu
Concept, scenografie și costume: Liliana Moraru
Costume: Dana Cușlea
Coregrafie: Alexandra Fîlfan, Bianca Busuioc, Andreea Aron

5 iunie, ora 18: UNDER PRESSURE. Concert music-poetry cu trupa TNA – The New Architects.
Andrada Danovici-Bolboacă (voce)
Mihai Matei (chitară)
Adrian Ilie (chitară bas)
Ciprian Șimon (percuție)
Florian Timariu (pian)
Luiza Mihăilă (poetry performance)
concept dramatic: ROC

8 iunie, ora 17: DANGALE – o simbolistică inedită a Scaunelor Transilvane
cu autorul și artistul plastic Lucian Muntean
Invitat: Florin Gherasim
Expoziție de reprezentare grafică, pictură și carte handmade.

12 iunie, ora 18: Lansare Istoria limbii române de Dan Ungureanu, editura Cartier.
Invitați: autorul conf. dr. Dan Ungureanu și conf. dr. Eduard Nemeth.
Ce spun dialectele italiene despre limba română?

13 iunie, ora 13: Conferință publică CULTURA SUB PRESIUNE, O PERSPECTIVĂ MULTICULTURALĂ.
Invitat special: scriitorul Varujan Vosganian, președinte al Uniunii Armenilor din România
Interlocutor: Lukacs Jozsef, istoric
Amfitrion: Lucian Nastasă-Kovacs, director al Muzeului de Artă, Cluj-Napoca
Moderator: dr. Dan Breaz

14 iunie, ora 18: Lansare. NERVURILE LUTULUI de Doru Arăzan Jr., editura ROCADE – poezie, ceramică, realitate augmentată și artă generativă
Invitat special: criticul de artă Gabriel Kelemen, conf. dr., vicepreședinte UAPT.
Cu participarea poetului și ceramistului Doru Arăzan Jr., a artistei ceramiste Anca Banu-Arăzan și a lingvistul dr. Dan Ungureanu.
Moderator: Remus Octavian Câmpean

HU> A ROCADA ARTELOR fesztivál programja, 3. kiadás, 2024

TÉMA: Nyomás alatti kultúra

A rendezvények helyszíne: A kolozsvári Művészeti Múzeum, valamint a kolozsvári “Gheorghe Dima” zeneakadémia hangversenyterme

Május 28. 19.00 óra: DEGAS DANS, Egy balerina naplója
Balettelőadás a Pro Napoca Művészeti és Sport Egyesület gyermekcsoport részvételével
Koncepció és koreográfia: Gabriela Sima
Vendégek: Ramona Raus, Vasiana Sălăjan, Daria Metea, Eniko Fărcaș
Audió-videó szerkesztés: Hilda Iacob
Előkészítés: Farkas Evelyn

Május 29. 18.00 óra: NYOMÁS ALATTI KULTÚRA, kiállításmegnyitó
Alexandra Constantinescu – szobrászat
Ovidiu Panighianț – festészet
Kurátor: Dan Octavian Breaz
Meghívott vendég: dr: Eugen Cojocaru

Május 30. 17.00 óra: Örmény táncelőadás a szamosújvári örmény HAYAKAGHAK együttes előadásában
Koordinátor: Ursan Esztegar Erika

Május 31. 13.00 óra: A NYOMÁS ALATTI KULTÚRA című karikatúrapályázat díjátadó ünnepsége
Vendégek: Valentin Chibrit és Costel Pătrășcan karikaturisták
A karikatúraművek a fesztivál ideje alatt a Kolozsvári Rádió előterében és online a ROCADE honlapján a www.rocade.ro oldalon lesznek kiállítva.

Június 1. 18.00 óra: A HALÁLRA ÍTÉLT NÉZŐ, színházi előadás, írta Matei Vișniec
Rendező: Ruslan Bârlea
Szereplők: Călina Hoble, Dinu Bogdan Vladesan, Mădălina State, Dacina Neciu, Vittorio Pantaleo, Alina Forna, Costin Lemnaru, Ionuț Stoica, Irina Solomon, Alex Bota

Június 2. 19.00 óra: Henry Purcell: DIDO és AENEAS – opera bemutató
A Gheorghe Dima zeneakadémia koncertstúdiója
Rendező: Ina Hudea
Rendezőasszisztens: Iulian Dumitraș
Karmester: Cristian Sandu
Előadják a kolozsvári ANMGD operatagozatának együttese és szólistái
Zenei előkészítés: Oláh Eszter Boglárka, Adrian Fărcaș
Vetítés: Andreea Holotă, Cezara Ana Costescu
Koncepció, díszlet és jelmezek: Liliana Moraru
Jelmezek: Dana Cuslea
Koreográfia: Alexandra Fîlfan, Bianca Busuioc, Andreea Aron

Június 5. 18.00 óra: UNDER PRESSURE, zenés-verses koncert a TNA – The New Architects zenekarral
Andrada Danovici-Bolboacă (ének)
Mihai Matei (gitár)
Adrian Ilie (basszusgitár)
Ciprian Șimon (ütőhangszerek)
Florian Timariu (zongora)
Luiza Mihăilă (költői előadás)
dramaturgiai koncepció: ROC

Június 8. 17.00 óra: DANGALE – grafikai ábrázolás, festészet és kézzel készített könyvkiállítás
Lucian Muntean íróval és képzőművésszel
Vendég: Florin Gherasim

Június 12. 18.00 óra: Dan Ungureanu: A román nyelv története, könyvbemutató, Cartier kiadó gondozásában
Meghívott vendégek: Prof. Dan Ungureanu író és Prof. Eduard Németh.
Mit mondanak az olasz nyelvjárások a román nyelvről?

Június 13. 13.00 óra: NYOMÁS ALATTI KULTÚRA, multikulturális nyilvános konferencia
Különleges vendég: Varujan Vosganian író, a Romániai Örmény Unió elnöke
Előadó: Lukacs József történész
Házigazda: Lucian Nastasă-Kovacs, a Kolozsvári Művészeti Múzeum igazgatója
Moderátor: Dr. Dan Breaz

Június 14. 18.00 óra: Doru Arăzan: NERVURILE LUTULUI könyvbemutató, a ROCADE kiadó gondozásában – költészet, kerámia, kiterjesztett valóság és generatív művészet
Különleges vendég: Dr. Gabriel Kelemen művészeti kritikus, az UAPT alelnöke
Közreműködik Doru Arăzan Jr. költő és keramikus, Anca Banu-Arăzan keramikus és Dr. Dan Ungureanu nyelvész
Moderátor: Remus Octavian Câmpean

PARTENERI: Muzeul de Artă Cluj-Napoca, Radio România Cluj, Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima”, Ordinul Arhitecților din România filiala Transilvania, Uniunea Armenilor din România filiala Gherla, Asociația Pro Napoca Artă și Sport, Școala populară de Arte „Tudor Jarda” Cluj-Napoca, DOR – Diaspora of Romania, CaricaTours.

PARTNEREK: Kolozsvári Művészeti Múzeum, Radio Cluj – Kolozsvári Rádió, “Gheorghe Dima” zeneakadémia, Romániai Építészek Rendje – erdélyi fiók, Romániai Örmény Unió, szamosújvári fiók, Pro Napoca Művészeti és Sport Egyesület, a kolozsvári “Tudor Jarda” Népi Művészeti Iskola, DOR – Románia Diaszpóra, CaricaTours.

Distribuie pe